Obrazy tworzone przez soczewkę skupiającą

Pobierz

Wysokość obrazu na ekranie ma wynosić H = 2 m .. Lekcja.. Przez soczewki światło przechodzi i załamuje się w nich.Jaką wartość powinna mieć ogniskowa soczewki skupiającej, pełniącej funkcję obiektywu rzutnika, który ma dawać ostry obraz przeźrocza o wysokości h = 2,5 cm na ekranie odległym od obiektywu o y = 4 m?. W przypadku gdy musimy skonstruować obraz powstający przy użyciu soczewek skupiających, zwykle .TEMAT 57: Obrazy tworzone przez soczewki.. Będziesz wiedzieć jakie cechy ma obraz tworzony przez soczewkę skupiającą.. Rysując obrazy, jakie powstają po przejściu światła przez soczewki, wykorzystujemy bieg trzech charakterystycznych promieni: jeśli promień biegnie równolegle do osi optycznej, to po przejściu przez soczewkę załamuje się i przechodzi przez ognisko z drugiej strony soczewki, jeśli promień biegnie przez środek soczewki, to .W przypadku gdy musimy skonstruować obraz powstający przy użyciu soczewki skupiającej, zwykle wybieramy dwa z trzech przedstawionych na rys. 1 promieni: promień równoległy do osi optycznej - po przejściu przez soczewkę przechodzi przez ognisko (1);Soczewka skupiająca W tym punkcie skupimy się na przedstawieniu konstrukcji i cech obrazu otrzymanego a pomocą soczewki skupiającej.. Taki obraz powstaje "w soczewce" i nie można go otrzymać na .Badamy jak światło przechodzi przez soczewkę - obrazy tworzone przez soczewki..

Obrazy tworzone przez soczewkę skupiającą , IV.

Hipoteza sformułowana przez uczniów: Za pomocą soczewki skupiającej otrzymujemy obraz: rzeczywisty, pozorny, prosty, odwrócony, powiększony, pomniejszony, takiej samej wielkości, brak obrazu.. Rysunek przedstawia promienie światła wychodzące z czubka płomie-nia świecy i załamujące się w soczewce.. Jeżeli umieścimy przed soczewką przedmiot świecący bądź oświetlony, to soczewka wytwarza obraz tego przedmiotu.. Zadanie 2.. Gdy przedmiot ustawimy w odległości równej dwum ogniskowym ( x = 2f) powstanie obraz rzeczywisty, odwrócony o takim samym rozmiarze jak przedmiot.Szklana soczewka dwuwklęsła lub płasko-wklęsła umieszczona w powietrzu ma właściwości rozpraszające.. Rysunek wykonany jest w skali 1:10.. Gdy odsuwamy przedmiot od soczewki, jego obraz staje się Zadanie 6.. Konstrukcja obrazów.. Praca dodatkowa: To jest obraz Opracowal: Michal Czerwionka Przepisz i zapamiętaj ą Przynieś na następną lekcję lupę i świeczkę i przeprowadź optyczny eksperyment Ćwiczymy str. 28-29 Obraz w soczewce skupiającej photo (cc) Malte Sörensen @ flickrTemat: Obrazy tworzone przez soczewkę skupiającą..

WObrazy tworzone przez soczewkę skupiającą ; 31.

Podaj cechy powstałego obrazu.Obrazy tworzone przez soczewkę skupiającą Obrazy-soczewka skupiająca Jeśli zapalimy świeczkę w pokoju i ustawimy w lupę odpowiednio blisko to na pobliskiej ścianie (jeśli jest odpowiednio ciemno) wyświetli się odwrócony obraz świeczki.. — Pozdrawiam,Małgorzata Korgul.. Wiemy już, że wiązka równoległa padająca na .. jeżeli ma ona zdolność skupiającą Z=4 D, a przedmiot znajduje się 20 cm od soczewki.. Zauważ, że w obu przypadkach soczewka ma tę samą ogniskową.. Na lekcji poznasz jakie obrazy mogą powstać w soczewce skupiającej i od czego to zależy.. Soczewki są elementami układów przetwarzających światło.. Zmierz odpowiednie odcinki Na tej lekcji skoncentrujemy się na przedstawieniu konstrukcji i cech obrazu otrzymanego za pomocą soczewki skupiającej.. Czas trwania zajęć: 2h Określenie wiedzy i umiejętności wymaganej u uczniów przed przystąpieniem do realizacji zajęć: Uczeń:-wymienia różne rodzaje soczewek,-opisuje bieg promieni przechodzących przez soczewkę skupiającą i rozpraszającą (biegnącychFeb 23, 2022Obraz rzeczywisty i obraz pozorny.6.. Ten obraz nazywamy obrazem rzeczywistym.Jeśli mamy przedmiot między soczewką skupiającą, a ogniskiem, to mamy do czynienia z lupą.. 1) W dalszym ciągu proszę powtarzać materiał dotyczący tworzenia obrazów przez soczewkę skupiającą..

Obrazy tworzone przez soczewkę rozpraszającą ; 33.

Treść.. Dorysuj przedłużenia tych promieni i znajdź obraz czubka płomienia.. To co widzimy w soczewce to obraz utworzony przez nią.. Zwykle kojarzymy soczewkę skupiającą z lupą i z obrazem powiększonym.. Zwierciadła wklęsłe ; 36.. Jeżeli umieścimy przed soczewką przedmiot świecący bądź oświetlony, to soczewka wytwarza obraz tego przedmiotu.. Wytwarzają — podobnie jak zwierciadła — obrazy powiększone lub zmniejszone, rzeczywiste lub pozorne.. Luneta i mikroskop ;Obrazy tworzone przez soczewkę rozpraszającą 97 Zadanie 5.. Objaśnienie: W przypadku soczewek rozpraszających, wiązka padającego światła jest rozbieżna - promienie po przejściu przez soczewkę rozpraszają się w taki sposób, że ich przedłużenia przecinają się w jednym punkcie.Obrazy tworzone przez soczewkę rozpraszającą Zadanie 1.. Optyka , Klasa 8 , To jest fizyka , Fizyka , Reforma 2017 Szkoła podstawowa klasy 4,8 , Zasoby , strona 1 , dlanauczyciela.pl Zaloguj się Załóż konto Menu Oferta edukacyjna Wychowanie przedszkolne Materiały ogólnodostępne - wybierz serię i pobieraj.. Obrazy przedmiotu tworzone przez soczewkę skupiającą.Proszę przeczytać tematy i zrobić notatkę.. Porównaj obrazy uzyskane w zadaniu 4 w podpunktach b i c. Konstruowanie obrazów tworzonych przez soczewkę skupiającą ; 32. b) x .Temat: Obrazy tworzone przez soczewkę skupiającą..

Temat: Obrazy tworzone przez soczewkę rozpraszającą.

Rozwiązanie: Powiększenie możemy obliczyć ze wzoru p = H h.30.. Uzupełnij wniosek.. Na tej lekcji skoncentrujemy się na przedstawieniu konstrukcji i cech obrazu otrzymanego za pomocą soczewki skupiającej.. Zaloguj sięObrazy w soczewkach.. Przeczytaj uważnie temat z podręcznika str. 189.. Oko i aparat fotograficzny ; 34.. W pewnej odległości od soczewki ustawili zapaloną świeczkę i tak długo przesuwali ekran, aż znaleźli odpowiednie jego ustawienie, aby obraz na ekranie był ostry (rysunek).. Obraz przedmiotu obserwowanego przez soczewkę wyznaczymy opierając się na biegu kilku charakterystycznych promieni.. Zwierciadła wypukłe ; Temat dodatkowy.. Konstruowanie obrazów tworzonych przez soczewkę skupiającą : a) x > 2f.. Uczeń: •wyjaśnia, co to znaczy, że soczewka tworzy obraz przedmiotu; opisuje ten obraz (prosty czy odwrócony) w zależności od odległości przedmiotu od soczewki •odróżnia obraz rzeczywisty od obrazu pozornego •demonstruje zjawisko .Temat: Obrazy tworzone przez soczewkę skupiającą + tworzenie obrazów.. Zwierciadła płaskie ; 35.. Uczniowie uzyskali na ekranie ostry obraz świecy za pomocą soczewki skupiającej.Temat: Obrazy tworzone przez soczewkę skupiającą.. 2020 r. Temat : Konstruowanie obrazów tworzonych przez soczewkę skupiającą.. Wprowadźmy umowne oznaczenia: soczewka skupiająca:odpowiedział (a) 06.05.2009 o 20:25 Wszystko zależy od odległości przedmiotu od soczewki.. (2h) Cele lekcji..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt