Doświadczenie zawodowe pozwala mi zgodzić się z takim poglądem, ale póki co wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji mówią tylko o standardowym poszukiwaniu .. Nie ruszaj też z miejsca ofiar wypadku leżących na drodze czy poboczu, np. rowerzysty, motocyklisty.Jeśli poszkodowany nie reaguje i nie oddycha prawidłowo, poproś kogoś o wezwanie pomocy oraz przyniesienie AED, jeśli jest dostępny.Prowadź resuscytację krążeniowo-oddechową w sekwencji 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 oddechy ratownicze.. owiń wychłodzonego folia NRC, by zapobiec dalszej utracie ciepła.. Jeśli nieprzytomny poszkodowany nie oddycha prawidłowo - natychmiast wezwij zespół ratownictwa medycznego (999 lub 112) gdy jesteś sam, powiedz dyspozytorowi, skąd dzwonisz (miasto, adres, opis nietypowego miejsca) oraz że nieprzytomny poszkodowany nie oddycha; nie rozłączaj się z dyspozytorem, ustaw telefon na tryb głośnomówiący i rozpocznij resuscytacjęJeżeli poszkodowany nie oddycha prawidłowo i zespół ratownictwa medycznego (999 lub 112) jest wezwany, rozpocznij resuscytację: ułóż poszkodowanego na plecach, na twardej powierzchni (podłoga, chodnik) uklęknij blisko obok niego, na wysokości jego klatki piersiowej; odsłoń klatkę piersiową (rozepnij kurtkę, sweter, podwiń koszulę)Jeśli widzimy reakcji - mamy do czynienia z osobą nieprzytomną..
Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny, nie podawaj płynów.
Jak zachowasz się jeżeli poszkodowany jest nieprzytomny i nie .. ależy zrobić, jeżeli poszkodowany jest nieprzytomny i podejrzewamy, że zatruł się tlenkiem węgla lub toksycznym gazem?. WYCIAGNIJ POSZKODOWANEGO Z POJAZDU.. Trzeba wówczas zachować zimną krew i nie dać sobą manipulować.jeśli poszkodowany nie oddycha, nie wyczuwasz tętna i konieczna jest resuscytacja; gdy doszło do krwotoku, którego nie możesz zatamować w samochodzie.. Wezwe pomoc medyczną, wyślw kogoś po AED oraz rozpoczne resuscytacje.. STAŃ Z TYŁU, WŁÓŻ RĘCĘ POD JEGO PACHY.Ocena oddechu u osoby nieprzytomnej trwa 10 sekund, więc aby uznać, że poszkodowany nieprzytomny oddycha prawidłowo, trzeba w czasie 10‑sekundowej oceny zaobserwować co najmniej 2 oddechy.. Powinniśmy poczuć powiew powietrza.. 5.Jeżeli język (rzadziej nagłośnia) są zepchnięte przez dolną szczękę do tylnej części gardła, należy odgiąć głowę do tyłu i wysunąć dolną szczękę (żuchwę) do góry tak, aby język i nagłośnia wydostały się z tylnej części gardła umożliwiając w ten sposób dopływ powietrza do dróg oddechowych..
W pozostałych sytuacjach poszkodowanych zostawia się w samochodzie.
- - Pytania i odpowiedzi - EDB.. Pochylamy się nad głową poszkodowanego przybliżając swoje ucho do jego ust i nosa oraz kładziemy rękę na jego klatce piersiowej.Weź udział w ankiecie Poszkodowany jest nieprzytomny, leży na wznak, ma trudności z oddychaniem.. zastosuj metodĘ wzrok - sŁuch - dotyk.. Aby to zrobić, odwracamy poszkodowanego na plecy, a następnie udrażniamy drogi oddechowe poprzez umieszczenie jednej ręki na czole poszkodowanego, opuszków drugiej ręki na żuchwie i delikatne odgięcie głowy do tyłu.Jeżeli ofiara jest nieprzytomna trzeba sprawdzić czy oddycha.. W takiej sytuacji powinniśmy głośno wezwać pomoc, a następnie przystąpić do oceny oddechu.. Może zdarzyć się tak, że mimo istniejącego niebezpieczeństwa osoba poszkodowana, kiedy jest przytomna, namawia innych, by udzielili jej pomocy.. Jeżeli poszkodowany jest nieprzytomny i nie oddycha powinieneś zadzwonić pod numer ratunkowy 112 lub 999 z telefonu domowego.. Sprawdzając oddech posługujemy się schematem: słyszę, czuję, widzę.. Jeśli natomiast nie ma z nim kontaktu, nie reaguje na pytania ani bodźce bólowe, ale oddycha i można wykluczyć uraz kręgosłupa, powinieneś ułożyć go w pozycji bocznej.Przy udrożnionych drogach oddechowych sprawdzamy oddech..
Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny i oddycha prawidłowo to należy... Arkadiusz.
Jeżeli jesteś sam, a AED jest w pobliżu, rozpocznij od jego podłączenia.Jeżeli poszkodowany jest przytomny, można spokojnie oczekiwać na jej przyjazd.. Pozycja bocznazagrożenie porażenia prądem, zagrożenie zarażenia wirusem HIV, HBV, HCV.. Do transportu (koniecznie w pozycji leżącej!). Polub to zadanie .Sara54321 Człowiek który jest nieprzytomny napewn leży na ziemi bo nie ma sił aby sie ruszyć napewno jego oddech jest stłumiony bardzo cięzko yddycha wręcz nie łapie powietrza, a człowiek który nie odycha nie purasza klatke iersiąwa ani żadnym innym ciałem ponieważ gdy oddychasz twoje mięsnie ciała się ruszają i możesz sprawdzić to po pulsie jest blisko ucha :)3.. Jednak już na tym etapie trzeba ocenić wstępnie wydolność oddechu, czyli zaobserwować i usłyszeć, czy oddech jest spokojny, czy słychać chrapanie, charczenie, czy może przy oddychaniu pojawia się grymas bólu na twarzy.jeŚli nie odpowiada, sprawdŹ czy oddycha.. EDB - szkoła podstawowa.. Rejestracja.. - Wtedy oddech sprawdzamy dwoma dłońmi.. oceŃ wzrokiem ruchy klatki piersiowej, nasŁuchuj przy ustach poszkodowanego szmerÓw oddechowych, staraj siĘ wyczuĆ ruch powietrza na swoim policzku.. Wtedy też dyspozytor prawdopodobnie nakaże ci wykonanie resuscytacji .JEŚLI NIE ODPOWIADA, SPRAWDŹ CZY ODDYCHA.. OCEŃ WZROKIEM RUCHY KLATKI PIERSIOWEJ, NASŁUCHUJ PRZY USTACH POSZKODOWANEGO SZMERÓW ODDECHOWYCH, STARAJ SIĘ WYCZUĆ RUCH POWIETRZA NA SWOIM POLICZKU..
W tym samym czasie drugą dłoń kładziemy w okolicach przepony na dole pleców.a) Poszkodowany oddycha, jest nieprzytomny i wymiotuje.
Schemat .W poważniejszych stadiach niezbędna jest pomoc medyczna.. W tym celu przyłóż policzek do ust takiej osoby i przez 10 sekund badaj oddech poszkodowanego.. Logowanie.. b) Poszkodowany skarży się na ból w klatce piersiowej c) Poszkodowany jest nieprzytomny i nie oddycha d) Poszkodowany nie oddycha i ma krwotok z nosa e) Poszkodowany oddycha i ma krwotok z ust f) Musimy odejść od poszkodowanego.. ZASTOSUJ METODĘ WZROK - SŁUCH - DOTYK.. Brak oddechu u poszkodowanego lub stwierdzony 1 oddech w ciągu 10 sekund wiąże się z koniecznością rozpoczęcia resuscytacji krążeniowo‑oddechowej (jak ją wykonać, dowiesz się na kolejnych lekcjach).Jeśli oceniamy, że poszkodowany jest przytomny, automatycznie oznacza to, że oddycha.. Wierzch jednej dłoni (po odsunięciu rękawiczki) zbliżamy do nosa i ust poszkodowanego.. Dopóki puls i oddech są wyczuwalne, nie zaczynaj reanimacji .Założenie jest takie: jeśli jesteś pewien czy oddycha to uznaj, że to prawidłowe, a jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości przystąp do standardowego sposobu szukania oddechu.. Najlepiej jeżeli swoją twarz skierujesz w stronę klatki piersiowej, gdyż dzięki temu sprawdzisz, czy klatka tej osoby się unosi.. Rozpocząć natychmiast RKO w miejscu zdarzenia.Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny i ma zaburzenia oddechu, należy podjąć resuscytację krążeniowo-oddechową..