Kartkówka imiesłowy przymiotnikowe i przysłówkowe

Pobierz

Wyślij zgłoszenie .Z podanych wyrazów wybierz imiesłowy i zapisz je (jest ich 5): czytając, rozpoczęto, chodzący, napisany, wykonano, śpiewać, przyszedłszy, biegałem, myśleli, rysując Imiesłowy - kartkówka (klasa 7)Krótki sprawdzian wiedzy z imiesłowów.. Na jakie dwa rodzaje dzielimy imiesłowy przysłówkowe?. W czasie koncertu wykonano znane utwory, w tym uwielbianą przez wszystkich IX Symfonię.. Imieslowy przymiotnikowe to formy czasownika, ktore nie tylko przypominaja przymiotniki, ale rowniez podobnie jak.. Zastepuje zdanie podrzedne z osobowa .Imieslowy przyslowkowe lacza z kolei cechy czasownika .Z podanych zdań wypisz imiesłowy przysłówkowe.. Imiesłowy przysłówkowe są nieodmienne, pochodzą od czasownika i mają charakterystyczne końcówki: - Współczesny - ąć.. Test rozwiązywano: 93929 razy.. 1) W którym punkcie zapisano wyłącznie imiesłowy przym.. buszmenka 2 lata temu.. Statystyka testu.. Jasiu patrzył na STOJĄCE w wazonie kwiaty.Pisownia nie z imiesłowami przymiotnikowymi "Nie" z imiesłowami przymiotnikowymi piszemy łącznie, np. niezbyty, niemalowany, nieoceniony, niewydane.. Imiesłowy przysłówkowe.. Dziś od teorii przejdziemy do praktyki.. - Kiedy zmywałem naczynia, myślałem o wakacjach.. Dopisz odpowiednie imiesłowy przymiotnikowe.. Kiedy końcówka -wszy, a kiedy -łszy.. Udostępnij Udostępnij wg Kuba125567..

...Podkreśl imiesłowy przymiotnikowe.

Na pewno wielokrotnie słyszałeś zdania typu: Idąc do sklepu, słuchałem […] Zawiera nieodpowiednie treści?. Przypominam, że mamy imiesłowy przymiotnikowe ( czynne i bierne ) oraz przysłówkowe ( współczesne i uprzednie ).. Do pierwszej należą takie wyrazy, jak: piorący, czytający, położony, kopnięty, przeczytany, wypity.. Przeczytawszy artykuł, podzielił się sensacyjnymi informacjami z kolegą.. Wyróżniamy dwa .Szkoła podstawowa Język polski klasa 7 autorka: Izabella Bartol blog autorki - kliknij Temat lekcji: Imiesłowy?. Rozwiąż test.. Na jakie dwa rodzaje dzielimy imiesłowy przymiotnikowe?. Klasa 7 Polski.. Na kolację podano gorącą zupę, gotowane warzywa i smażony kotlet drobiowy.. Wiszące ogrody należą do siedmiu cudów świata.. Powiązane z testem.. Rower Janka był zakonserwowany na zimę i schowany na strychu.. Wysłuchawszy wyjaśnień kolegi, zrozumiał swoją pomyłkę.. Leżąc, rozmyślał o niezwykłych podróżach.Q.. Zaznacz, aby zobaczyć wynik.. Zadaj mu pytanie: jak?. Imiesłowy przysłówkowe współczesne tworzymy od czasowników niedokonanych, a.IMIESŁOWY- test ćwiczeniowy.. Ilość .Na ostatniej lekcji poznawaliśmy imiesłowy - czyli nieosobowe formy czasownika.. 3 imiesłowy.. nieznalazłszy.. 4 Obserwuj autora Dodaj do ulubionych .. Testy: Język polski.. czynne?. Bierne tworzymy od czasowników przechodnich czyli takich, które tworzą stronę bierną..

Imiesłowy przymiotnikowe .

Drogi Uczniu!. Karta pracy ucznia - imiesłowy przysłówkowe.. Wymagane logowanie .Imiesłowy przymiotnikowe czynne tworzymy TYLKO od czasowników niedokonanych, natomiast.. Idąc chodnikiem, słuchał muzyki ze smartfona.Rodzaje imiesłowów Imiesłowy dzielą się na dwa rodzaje: imiesłowy przymiotnikowe oraz imiesłowy przysłówkowe.. Brakuje odpowiedzi.. Przewiń.. Ze zdań wypisz imiesłowy i nazwij je: Wiecznie narzekający kolega sprawiał przygnębiające wrażenie na wszystkich zgromadzonych w pokoju.. Więcej.. Imiesłowy przymiotnikowe to formy czasownika, które nie tylko przypominają przymiotniki, ale również podobnie jak one się odmieniają (przez przypadki, liczby i rodzaje).. 1 imiesłów.. Ćwiczenie z gramatyki języka polskiego.. W zdaniu "Idąc, omijałem wysuszone pranie, zawieszone przez sąsiadkę" występują: answer choices.. Tagi #imieslowy #gramatyka Inne tryby testu.. Zestaw informacji o imiesłowach na lekcje języka polskiego i egzamin ó.imiesłowy przymiotnikowe (np. malujący, malowany, namalowany), imiesłowy przysłówkowe (np. malując, namalowawszy).. Test z odpowiedziami Powtórzenie Fiszki Przeglądaj pytania z testu.. one sie odmieniaja (przez przypadki, liczby i rodzaje)..

Imiesłowy przymiotnikowe.

Skomentuj.. Quiz w Poczekalni.. Polub.. Ponieważ jest to nowy materiał,Imiesłowy przymiotnikowe Imiesłowy przysłówkowe Przymiotniki czynne bierne współczesne uprzednie 3.. Uczniu, po tej lekcji dowiesz się: - Czym są imiesłowy; - Na jakie rodzaje się dzielą; - Jak poprawnie stosować je w zdaniach.. a) malowany, oddany b) malując, skacząc c) przepisawszy, oddawszy 2) W którym punkcie zapisano wyłącznie imiesłowy przym.. Z podanych zdań wypisz imiesłowy przysłówkowe.. Imiesłowy przysłówkowe to formy, które tak jak przysłówki określające czynność lub stan, towarzyszą innej czynności lub stanowi: Leżąc, myślał - czyli i leżał, i myślał.. Idąc chodnikiem, słuchał MP3.. Dzielimy je na uprzednie i współczesne.imiesłowy przymiotnikowe (np. malujący, malowany, namalowany), imiesłowy przysłówkowe (np. malując, namalowawszy).. Osadź.. imię i nazwiskoSprawdzian z imiesłowów dla klasy I gimnazjum (wersja A i B) Opracowała: mgr Małgorzata Rembiasz A.. Bardzo przypominają one przymiotniki (odmieniają się jak przymiotniki i podobnie zachowują się w zdaniach).imiesłowy przysłówkowe kartkówka.pdf (21 KB) Pobierz.. Imiesłowy przymiotnikowe .. Następnie przekształć je w zdania.. Wzruszywszy ramionami, pierwszy uczeń podniósł się i .Imiesłowy - Test.. 2 imiesłowy.. alternatives.Z podanych zdań wypisz imiesłowy przymiotnikowe czynne i bierne..

imiesłowy przymiotnikowe czynne -Imiesłowy przysłówkowe.

imiesłowy przymiotnikowe bierne możemy utworzyć i od niedokonanych, i dokonanych.. Imiesłowy są związane z czasownikiem - w jaki sposób?. Są nieosobowymi formami czasownika wyglądającymi i zachowującymi się jak przysłówki.. (8 pkt.). Nie odmieniają się.. Zaznacz poprawną odpowiedź, aby przejść do następnego pytania.Imiesłowy przymiotnikowe i przysłówkowe .. Proszę wykonać zamieszczone w niej ćwiczenia i odesłać na mój adres mailowy.. Czynności trwają jednocześnie, więc stosujemy .Moi drodzy!. Które imiesłowy nie odmieniają się?. Siedząc w szkole, myślę o treningu.Przykładowy sprawdzian z imiesłowów z odpowiedziami.. Edytuj elementy.. Imiesłowy dzielimy na: przymiotnikowe i przysłówkowe Imiesłowy przymiotnikowe dzielimy na: a) czynne ~ tworzymy je od czasowników niedokonanych ~ wskazują na wykonawcę czynności ~ posiadają zakończenia: - ący - ąca - ące Przykład Nauczyciel pochwalił pięknie CZYTAJĄCEGO ucznia.. W pierwszym typie imiesłowów wyróżnić możemy ponadto ich formę czynną oraz bierną.Imiesłowy przysłówkowe zaś podzielić możemy na współczesne oraz uprzednie, co wynika z ich formy gramatycznej.. Imiesłowy przymiotnikoweWszystko, co musisz wiedzieć o imiesłowach:00:10 Wstęp00:00 Co to są imiesłowy i jak je dzielimy?00:49 Imiesłowy przymiotnikowe czynne i bierne02:40 Deklinac.Czym są, podział, odmiana, zasady tworzenia - imiesłowy przymiotnikowe i przysłówkowe.. nierobiąc.. Imiesłowy przysłówkowe.. losy bohaterów, które wzruszają - gra aktorska, która porywa - dekoracje, które zachwycają - dziura, którą ktoś zaszył - przeżycia, których się nie zapomina - 4..

2 imiesłowy

.. Dopisz do końcówek rodzaje imiesłowów:-wszy, -łszy:-ąc:Imiesłowy przymiotnikowe i przysłówkowe - ćwiczenia utrwalające 1.. Znam, rozumiem i stosuję.. Uczniowie pominięci przy rozdaniu nagród spuścili smutnie głowy.. Udostępnij.. Przed wami kolejna karta pracy.. Odpowiedziawszy, usiadł - czyli odpowiedział, a później usiadł.Imiesłów - forma czasownika.. Zaznacz poprawną odpowiedź, aby przejść do następnego pytania.. Imiesłowy przysłówkowe piszę się razem z "nie", a przysłówkowe oddzielnie.. _____ imię i nazwisko 1.Z podanego tekstu wypisz imiesłowy i określ ich typ: Zmęczywszy się podróżą, marzyłem o gorącej herbacie.. a) stojący, kojący b) jedząc, krojąc c) podziwiany, wymyślona 3) W którym punkcie zapisano wyłącznie imiesłowy .nie kupiwszy.. niedziałający.. nie występuje żaden imiesłów..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt