Zjawiska optyczne w atmosferze prezentacja

Pobierz

miraż (fatamorgana) refrakcja atmosferyczna.. Stwórz ściągę .. Tęcza jest, ze względu na swe stosunkowo częste występowanie, uznawana za najefektowniejsze zjawisko świetlne w atmosferze.. Część nieba wewnątrz kręgu jest tak samo ciemna jak na zewnątrz.Halo Halo- zjawisko optyczne zachodzące w atmosferze ziemskiej obserwowane wokół tarczy słonecznej lub księżycowej.. Jest to układ koncentrycznych łuków o przeróżnych kolorach od fioletowego do czerwonego, wyprodukowanych przez światło Słońca albo Księżyca, które pada na grupę kropel wody w atmosferze (kropelki mgły, mżawki albo deszczu).Halo gr.. Liczne badania i eksperymenty pozwalają dziś zrozumieć takie zjawiska optyczne w przyrodzie, jak pojawienie .Zjawisko optyczne w atmosferze.. Część nieba wewnątrz kręgu jest tak samo ciemna jak na zewnątrz.Zjawiska optyczne w atmosferze - opisy i wyjasnienie zjawisk optycznych, rysunki, zestawy zdjec, linki.Halo.. Niezwykle rzadko powstaje pełen okrąg dookoła zenitu, czyli tzw. łuk Kerna.Plik Zjawiska optyczne w atmosferze.ppt na koncie użytkownika grzopister • folder Prezentacje Geografia • Data dodania: 18 wrz 2014Na lekcje jak cośTęcza jest to jedno z bardziej efektywnych zjawisk optycznych występujących w atmosferze.. Jest to Wieniec, potocz.. Glorie obserwuje się najczęściej na górskich szczytach lub z okien samolotu lecącego ponadTęcza - zjawisko optyczne i meteorologiczne, występujące w postaci charakterystycznego wielobarwnego łuku, widocznego, gdy Słońce lub Księżyc oświetla krople wody w atmosferze ziemskiej.Tęcza powstaje w wyniku rozszczepienia światła, załamującego się i odbijającego wewnątrz kropli wody (np. deszczu) o kształcie zbliżonym do kulistego..

Zjawiska optyczne w przyrodzie.

Dla niektórych stanowi ona jedyny przykład w tej klasie fenomenów.. Jest zjawiskiem typu halo i powstaje na kryształach lodu zawartych w chmurach piętra wysokiego.. Jest to świetlisty, biały lub zawierający kolory tęczy pierścień, widoczny wokół Słońca lub Księżyca.. Część nieba wewnątrz kręgu jest tak samo ciemna jak na zewnątrz.. Jest to świetlisty, biały lub zawierający kolory tęczy (wewnątrz czerwony, fioletowy na zewnątrz), pierścień widoczny wokół Słońca lub Księżyca.. Jest w stanie wyjaśnić, dlaczego niebo jest niebieskie w ciągu dnia, a podczas zachodu i świtu zmienia kolor, jak powstaje tęcza i skąd pochodzą miraż.. Jest to układ koncentrycznych łuków o barwach od fioletowej do czerwonej, wywołanych przez światło Słońca lub Księżyca, padające na zespół kropel wody w atmosferze (krople deszczu, mżawki lub mgły).Fascynujące zjawiska fizyczne Katarzyna Smętkiewicz kl. 3c, VIII LO w Łodzi Zjawiska optyczne (fotometeory) Iryzacja Zjawisko iryzacji powstaje gdy promienie światła słonecznego lub księżycowego przechodzą przez drobne kropelki wody lub kryształki lodu w chmurze zakrzywiają się tworząc układy delikatnych barw.Materiały dodatkowe - galeria wiedzy Wydawnictwa Naukowego PWN: rekordziści przyrody, szkice o…, cytaty sławnych ludzi.Zjawiska występujące w atmosferze i na powierzchni Ziemi (z wyłączeniem chmur) zaliczane są do tzw. meteorów..

s Ciekawe zjawiska optyczne występujące w przyrodzie.

Poprzedni.. słońce poboczne (parhelion, słońce pozorne)Tęcza jest jednym z efektowniejszych zjawisk optycznych w atmosferze.. Slajd 11 .Plik Zjawiska optyczne w atmosferze.ppt na koncie użytkownika chomiczek719706 • folder Prezentacje - fizyka i astronomia • Data dodania: 18 gru 2015 Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.Tęcza Tęcza jest jednym z efektowniejszych zjawisk optycznych w atmosferze.. hálos, tarcza słoneczna zjawisko optyczne zachodzące w atmosferze ziemskiej obserwowane wokół tarczy słonecznej lub księżycowej.. lisia czapa zjawisko optyczne w atmosferze, które zachodzi wówczas, gdy Słońce lub Księżyc są przesłonięte cienką, półprzeźroczystą Słup słoneczny, słup świetlny zjawisko optyczne w atmosferze przyjmujące .Zjawiska optyczne występujące w przyrodzie: Tęcza Zorza polarna Zaćmienie Słońca i Księżyca Miraż pustynny, czyli fata-morgana Miraż dolny i górny Zjawisko cienia i półcienia Zjawisko Brockenu Halo Iryzacja Wieniec (aureola) Gloria Tęcza Tęcza jest jednym z efektowniejszych zjawisk optycznych w atmosferze.Zjawiska optyczne.. Jest to układ koncentrycznych łuków o barwach od fioletowej do czerwonej, wywołanych przez światło Słońca lub Księżyca,.Zjawiska optyczne w atmosferze Instytut Astronomiczny UWr Tomasz Andel 2 Agenda Kolor nieba Halo Zjawiska związane z rozpraszaniem światła na kryształach lodu Perłowe chmury Srebrzyste chmury Zorza polarna Efekty wywołane przez refrakcję Inne ciekawe i rzadkie.Halo zjawisko optyczne zachodzące w atmosferze ziemskiej obserwowane wokół tarczy słonecznej lub księżycowej..

iryzacjaTęcza jest jednym z efektowniejszych zjawisk optycznych w atmosferze.

Jest to układ koncentrycznych łuków o barwach od fioletowej do czerwonej, wywołanych przez światło Słońca lub Księżyca, padające na zespół kropel wody w atmosferze (krople deszczu, mżawki lub mgły).Zjawiska optyczne w atmosferze, ta nauka opisuje, w oparciu o prawa fizyki.. Jest to świetlisty, biały lub zawierający kolory tęczy, pierścień widoczny wokół słońca lub księżyca.. Promień łuku maleje wraz ze wzrostem wysokości Słońca ponad horyzontem.. Wybrane zjawiska optyczne występujące w atmosferze: Wieniec (aureola) Słońca poboczne (słońca pozorne) Gloria Halo Tęcza Miraż (fatamorgana) Zorza polarna Wschód i zachód słońca Słup słoneczny Wieniec (aureola) Zjawisko to zachodzi wtedy, gdy Księżyc lub Słońce przesłonięte są cienką, półprzeźroczystą warstwą chmury lub mgły.Gloria Piorun kulisty Powstaje na skutek dyfrakcji światła na kroplach wody lub kryształach lodu, dookoła punktu, położonego po stronie przeciwnej względem tarczy ciała niebieskiego..

Przechodzeniu światła przez atmosferę ziemską towarzyszą m.in. takie zjawiska jak.

Halo Jest to świetlisty, biały lub zawierający kolory tęczy, pierścień widoczny wokół słońca lub księżyca.. Następny.. Obserwowana jest jako zbiór różnokolorowych łuków tworzących pełne widmo barwne, z których luk .Zjawiska optyczne obserwowane w atmosferze.. Wczytywanie.. Włącz autoodtwarzanie.. Część nieba wewnątrz kręgu jest tak samo ciemna jak na zewnątrz.Ciekawe zjawiska optyczne występujące w przyrodzie.. Zjawisko optyczne zachodzące w atmosferze ziemskiej obserwowane wokół tarczy słonecznej lub księżycowej.. iryzacja.. Szukaj: Złudzenie optyczne Nauki o atmosferze Teleskopy optyczne Filtry optyczne Przedsiębiorstwa optyczne Urządzenia optyczne Filmy o istotach i zjawiskach paranormalnych Zjawiska optyczne Zjawiska akustyczne Zjawiska paranormalne Zjawiska psychiczne Zmarli w 2 Urodzeni w 1949 Urodzeni w 1948 Urodzeni w 1947 Urodzeni w 1946 Urodzeni w 1945 .Halo.. Wyróżnia się: − elektrometeory - zjawiska optyczne (lub akustyczne) związane z istnieniem elektryczności atmosferycznej, a więc: burze, błyskawice, grzmoty, ciche wy-Tęcza w religii i mitologii • Tęcza zajmuje dość znaczące miejsce w mitologii i legendach, najprawdopodobniej z uwagi na jej piękno i trudność w wyjaśnieniu tego zjawiska: • W mitologii greckiej tęcza była utożsamiana z drogą, jaką pokonywała posłanka Iris pomiędzy Ziemią i Niebem[41].Add an external link to your content for free.. Łuk okołozenitalny przyjmuje formę otaczającego zenit tęczowego łuku..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt